Jak budować samowspółczucie, grając w RPG?

Długo wyczekiwany materiał – scenariusz rozgrywki z elementami treningu samowspółczucia – już jest dostępny!

Odbierz bezpłatny scenariusz!

RPG w treningach umiejętności? Zdecydowanie tak! Gry fabularne mają potencjał kształtowania i modelowania postaw (np. Matthews i in., 2014), mogą być bezpieczną przestrzenią trenowania nowych zachowań, a do tego są dobrą zabawą.

W Polsce nie jest to szeroko stosowany sposób urozmaicania treningów czy szkoleń, ale w Stanach Zjednoczonych korzysta z niego coraz więcej specjalistów!

Osobiście wprowadzałam już RPG w treningach umiejętności DBT oraz prowadziłam niezależne rozgrywki z elementami treningu uważności czy samowspółczucia.

Chcę podzielić się z Tobą przykładowym scenariuszem rozgrywki, żebyś i Ty odważył/a/_ się sięgnąć po tę kreatywną i niezwykle efektywną metodę pracy!

Kim jestem, że mówię Ci jak pracować?

Jestem psycholożką i psychoterapeutką poznawczo – behawioralną w trakcie certyfikacji. Pracuję terapeutycznie z osobami dorosłymi, korzystając z terapii schematów, umiejętności DBT oraz Superhero Therapy (ACT).

Jestem również mistrzynią gry (RPG) oraz psychofanką fantastyki.

Od 4 lat prowadzę treningi umiejętności DBT, a od 2022 roku wprowadziłam do nich rozgrywki treningowe, co pozwoliło na przyspieszenie procesu zmian, stanowiąc komfortową, ale i efektywną ekspozycję w świecie gry.

O połączeniu RPG i treningów opowiadałam zarówno na konwentach, jak i konferencjach naukowych (międzynarodowa konferencja Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno – Behawioralnej w maju 2023, Pychozjum w czerwcu 2023).

Jesteś zainteresowany/a/_ warsztatem z wykorzystania RPG w treningach i terapii? Napisz do mnie maila na kontakt@fantastycznakozetka.pl lub wiadomość prywatną na Kozetkowym fanpage’u na Facebooku czy profilu na Instagramie.

Ten temat mnie fascynuje! I nie tyle mówię Ci, jak masz pracować, ale zachęcam Cię do przetestowania fantastycznego narzędzia jakim są stolikowe gry fabularne RPG.

Co znajdziesz w scenariuszu?

Scenariusz zawiera krótką, prostą przygodę. Obejmuje on również psychoedukację nt. emocji i radzenia sobie z nimi poprzez samowspółczucie

Scenariusz opowiada o kryształach, które sprawiają, że osoba przestaje czuć daną emocję: smutek, strach, wstyd czy złość. Jeżeli jednak ktoś “odstawi” kryształ, emocje nasilają się, powodując zwiększenie cierpienia.

Scenariusz zawiera wskazówki, co powiedzieć czy na co zwrócić uwagę, jednak od osoby mistrzującej (snującej narrację) będzie zależy jak poprowadzi opowieść.

Można w trakcie gry pokazywać ilustracje ze scenariusza (kryształy). Można skorzystać z muzyki, która urozmaici nam sesję. Można również zaprosić osoby grające do bycia życzliwymi Smoczymi Towarzyszami dla siebie nawzajem (jeżeli chcemy skupić się bardziej na budowaniu empatii).

Scenariusz nie zawiera dokładnych wytycznych dotyczących zasad gry. W celu zapoznania się z zasadami zapraszam do pobrania bezpłatnego startera do Smoczych Jeźdźców od Lans Macabre Publishing lub sięgnięcia po podręcznik główny.

 

Zadaniem Smoczych Jeźdźców jest pokonać zło… Współczuciem do siebie i innych!

Co mówią o scenariuszu?

Smoczy Towarzysze i magia kryształów to scenariusz z olbrzymim potencjałem. Biorąc pod uwagę wrażliwość oraz wiedzę Oli jestem przekonana, że podobne materiały jej autorstwa, które miałyby charakter pełnych scenariuszy, a nie tylko inspiracji, mogą stać się  niezwykle ważnym narzędziem do pracy z każdym, kto chce rozwijać w sobie uważność na emocje w pełnej palecie ich barw. Uważam, że we współczesnym świecie jest to umiejętność, w którą warto inwestować bardzo dużo „punktów doświadczenia”, a Ola jest w opowieści o emocjach niezwykle kompetentną przewodniczką.

Lidka Migalska

Mistrzyni gry, redaktorka, Marsz Fantastyczny

Smoczy Towarzysze i magia kryształów to świetny scenariusz RPG, który nie tylko bawi, ale też uczy samowspółczucia. Idealny dla dzieci, młodzieży i dorosłych, łączy przygodę z nauką radzenia sobie z emocjami. Do tego ma super oprawę graficzną, która naprawdę wciąga i zachęca do gry. Gorąco polecam!

Weronika Molińska

Psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, Fala Wsparcia

Połączenie Gry Fabularnej Smoczy Jeźdźcy i psychoedukacja? Oczywiście, że się da! Przygoda szybka i treściwa zabiera Nas w fantastyczny wir wydarzeń, które przygotowała dla Nas autorka, która potrafi w „Psychologiczne Mambo Dżambo”! Jedynie zastanawia mnie jak ten scenariusz działa na eventach, więc chętnie go na nich wypróbuje, bo jest to kawał dobrego scenariusza.

Tomek "Fejmuss" Balwierz

Mistrz gry, Lovibond RPG

Krótka przygoda o przejrzystej strukturze, w której wydarzenia fabularne są tylko pretekstem do przećwiczenia mechanizmów związanych z samowspółczuciem. Łatwo ją wpleść we własne pomysły i rozwinąć, a jednocześnie nie będzie przytłaczająca dla poczatkujacych MG. Chętnie użyłabym tego scenariusza jako inspiracji do sesji dla młodzieży.

Airis Kamińska

Współautorka Smoczych Jeźdźców, Lans Macabre Publishing

Temat wykorzystania gier RPG w celach terapeutycznych interesuje mnie od dawna i z zainteresowaniem śledzę działania Oli w tej materii. Miałem możliwość zagrania w ten scenariusz i bardzo doceniam, jak inna była to przygoda: skupienie na empatii, na współczuciu do siebie i do innych, do scen skupionych na emocjach i potrzebach, zamiast standardowych walk czy włamań, były czymś bardzo odświeżającym dla mnie i innych graczy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać po grze. Doceniam, że scenariusz bardzo profesjonalnie sugeruje zarówno właśnie zadbanie o taki czas na rozmowę po zakończeniu przygody, jak i nie zapomina, że gry RPG nie zastępują profesjonalnej pomocy terapeutycznej.

Maciek Żywioł

Team leader, wieloletni gracz i mistrz gry, Ocado Technology